Psichologo rekomendacijos šeimoms, besiruošiančioms vesti vaiką į darželį:

Grįžti atgal

Psichologo rekomendacijos šeimoms, besiruošiančioms vesti vaiką į darželį:

          Darželis kiekvienam vaikučiui yra labai svarbus ir naujas patyrimas. Jeigu adaptacija darželyje vyksta gerai, vaikas įgyja naujų įgūdžių spręsti ateityje laukiančius sunkumus. Todėl vaiko adaptacija darželyje priklauso nuo individualių jo savybių (temperamento – jeigu lėtesnis, gali prireikti daugiau laiko adaptuotis); nuo situacijos šeimoje (ar turi brolių, seserų, ar nevyksta svarbių pokyčių šeimoje, tarkim kūdikio atėjimas į šeimą, persikraustymas, skyrybos ir pan.); nuo to, kaip šeima gyveno anksčiau, ar dažnai vaikas patekdavo į nepažįstamą aplinką ir t.t. Vaiko adaptacija darželyje gali užtrukti nuo savaitės-dviejų, o kartais ir iki pusės metų.

             Norint, kad adaptacija praeitų lengviau reikėtų:

kartu su vaiku apsilankyti grupėje, susipažinti su būsimomis auklėtojomis, darželio tvarka ir režimu. (Jei yra galimybė, kartu ateikite su vaiku į darželio žaidimų aikštelę, susipažinkite su įrenginiais, pažaiskite, tegu darželio aplinka bus jam pažįstama).

atvedus vaiką į darželį, pristatyti jį auklėtojoms. Tėvai turėtų kuo daugiau auklėtojoms atskleisti savo mažylio charakterio savybių, apibūdinti temperamentą, jei reikalinga – papasakoti apie buvusius svarbius vaiko gyvenimo įvykius.

vaiką prie naujos darželio aplinkos ir ritmo pratinti palaipsniui. Pradžioje vaiką palikite kelias valandas iki pietų. Po to kaskart vis ilgiau. Išeiginėmis dienomis laikykitės kasdieninio darželio režimo.

kalbėti su vaiku ir apie sunkumus, kurie gali iškilti vaikų darželyje. Geriausia tai daryti tada, kai pajuntate, kad vaikutį tai domina, ar jis dėl kažko nerimauja. Aptarkite, ką tada reikia daryti.

papasakoti vaikui, ką jūs veiksite, kol jūsų nebus. Kadangi vaiko mąstymas yra egocentriškas, jis gali manyti, kad jį paliekate, nes nebenorite su juo būti. Svarbu patikinti, kad turite eiti į darbą, turite reikalų, kuriuos reikia atlikti.

neišeiti neatsisveikinus, paslapčia. Labai svarbu kiekvienąkart pasakyti vaikučiui kada jį pasiimsite. Kadangi darželinukas dar nesupranta laiko, reikia nurodyti konkretų įvykį, t.y. pavalgius pietus, pamiegojus miegelį ir pan.

skirti dėmesio vaikui, atėjus jo pasiimti. Paklauskite, kaip praėjo jo diena, pagirkite už tai, ką vaikas nuveikė, išmoko naujo. Taip paskatinsite jį didžiuotis savo pasiekimais bei sustiprinsite nusiteikimą eiti į darželį.

nebijoti vaiko ašarų. Adaptacijos laikotarpiu vaikas išgyvena stresą, o verkdamas natūraliai išsivalo nuo neigiamų emocijų, neleidžia joms kauptis organizme. Vaikas, kuriam neleidžiama išsiverkti, gali pradėti dažniau sirgti, karščiuoti, jį gali pradėti pykinti, t.y. organizmas randa kitų būdų kaip atsikratyti įtampos viduje.

nenuolaidžiauti vaikui. Nevertėtų pataikauti vaikui. Pažadai už dalykus, kuriuos vaikas privalo daryti, skatina manipuliacijas. Vaikas turėtų suvokti, ką jis turi daryti be nuolaidų, o tik su palaikymu. Tėvai neturėtų pirkti vaikams naujų žaislų ar kaip kitaip pataikauti už tai, kad jis lanko darželį

niekada negąsdinti vaiko darželiu! Venkite kritikuoti darželį ir jame dirbančius specialistus vaikui girdint.

būti kantriems ir atminti, kad priprasti prie bet kokių pokyčių reikia laiko, vieniems mažiau, kitiems daugiau, nes visi esame skirtingo būdo, charakterio ir temperamento.   

Parengė psichologė Nijolė Kmitienė

 Informacijos atnaujinimo data 2015-05-26